Transfer zorganizowanej części przedsiębiorstwa wiąże się z wieloma korzyściami natury podatkowej. Jednocześnie wywołuje istotne konsekwencje natury prawnej, tak jak rozszerzona odpowiedzialność. Ustalenie przed transakcją, co jest jej przedmiotem ma zatem decydujące znaczenie dla podstawowych parametrów tej umowy.
Zorganizowana część przedsiębiorstwa (czyli ZCP) może być przedmiotem aportu do spółki (wniesienia wkładu), może być sprzedana, może być tą częścią, która jest wydzielana z przedsiębiorstwa. Z zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa można mieć do czynienia w postępowaniu restrukturyzacyjnym, spadkowym czy w ramach rozwiązywania spółek.
Z jednej strony życie uczy prawników, że nie wszystko jest jednoznaczne i łatwe do zakwalifikowania. Z drugiej strony interpretacje podatkowe i orzeczenia uczą przedsiębiorców, że zawsze należy zachować ostrożność i nie opierać się wyłącznie o własne przekonania.
Obecna praktyka organów skarbowych pozbawia możliwości ubiegania się o interpretacje podatkową, która faktycznie będzie chronić i zabezpieczać interesy wnioskodawcy.
Audyt ZCP jest usługą, w ramach której analizie poddawany jest przedmiot przyszłej umowy pod kątem oceny spełnienia (lub niespełnienia) przesłanek potrzebnych do uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
W naszej ocenie audyt warto przeprowadzić za każdym razem, gdy przedmiotem transakcji ma być ZCP, jak również wtedy, gdy przedmiotem umowy jest kilka istotnych z punktu widzenia przedsiębiorstwa składników majątku, które odpowiadają za ważną część działalności. Ponadto podwyższona ostrożność powinna być zachowana, jeżeli jest to któraś transakcja z tym samym kontrahentem, której przedmiotem są istotne składniki majątku, choćby były sprzedawane pojedynczo.
W ramach przeglądu badane są wszystkie przesłanki, tj. wyodrębnienie funkcjonalne, organizacyjne czy finansowe. Wskazywane są ryzyka oraz elementy, które mogą mitygować te ryzyka.
Doświadczenie pokazało, że czasem już kilka składników majątku, które są powiązane w pewien spójny i konkretny sposób, pozwala organom stwierdzić, iż stanowią one ZCP. Innym zaś razem już małe braki dokumentacyjne mogą prowadzić do prób zakwestionowania przez urząd założeń o jego istnieniu.
Posiadamy doświadczenie w prowadzeniu transakcji na zorganizowanej części przedsiębiorstwa, które pozwala na wyodrębnienie istotnych, z punku widzenia praktyki, elementów składających się na definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
===========================