O POSZUKIWANIU DOBRYCH ROZWIĄZAŃ DLA FIRM

Co jeśli nie estoński CIT

2022-08-09
#tagi:

Estoński CIT jest dobrą alternatywą dla niektórych przedsiębiorstw, ale nie jest to rozwiązanie dedykowane wszystkim. Na co więc należy zwrócić uwagę rozważając wejście w ten reżim opodatkowania?

Najważniejsze informacje:

Oczywiście estoński CIT nie jest przeznaczony dla podmiotów, które nie spełniają wymagań formalnych do wejścia. Co jednak, gdy firma spełnia wymagania – czy estoński CIT to najlepsza alternatywa dla wszystkich? Odpowiedzi na pytanie postawione we wstępie należy szukać w wyłączeniach z estońskiego CIT, a także w rodzajach transakcji dokonywanych przez daną firmę czy jej planach. Prawdziwa odpowiedź brzmi bowiem: jeśli nic innego, to estoński CIT. Jakie "inne" należy zatem zbadać?

>>> Zobacz też: Czy warto wybrać estoński CIT <<<

1.  Ulgi, ulgi, ulgi

Zgodnie z art. 18aa ustawy o CIT podatnik traci prawo do odliczeń ulg (ulgi B+R, ulgi na prototyp, ulgi na ekspansję, ulgi na działalność kulturalną, sportową i naukową).

Ulgi te polegają na obniżeniu podstawy opodatkowania (za wyjątkiem IP BOX). W przypadku możliwości skorzystania przez podmiot z tych ulg ewentualna korzyść podatkowa ma zatem charakter „trwały” (w przeciwieństwie do estońskiego CIT, w którym podatek, choć niższy, finalnie zostanie wypłacony w momencie dystrybucji zysku).

Stąd każdorazowo przed podjęciem decyzji o wejściu w estoński CIT należy przeanalizować, czy w danej sytuacji bardziej efektywne byłoby wykorzystanie ulg.

Zatem które przedsiębiorstwa powinny szczególnie przeanalizować tę sytuację?

Ulga B+R

Ulga B+R jest przeznaczona dla firm wprowadzających do swojej oferty nowe produkty, usługi, procesy, lub pracujących nad ulepszeniem produktów, usług, procesów.

Ulga na ekspansję

Jest przeznaczona dla firm ponoszących koszty w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów. Produkt to rzecz wytworzona przez daną firmę.

Ulga na prototyp

Jest przeznaczona dla firm, w których odbywa się produkcja próbna nowych produktów i ich wprowadzenie na rynek.

IP BOX

Ulga IP BOX jest dla firm osiągających dochód z tytułu określonych praw własności intelektualnej (z angielskiego: Intelectual Property, w skrócie: „IP” – stąd nazwa), które zostały wytworzone, rozwinięte lub ulepszone w ramach prowadzonych przez te firmy działalności badawczo-rozwojowej.

Ulga IP Box umożliwia zastosowanie preferencyjnej stawki podatku do dochodów uzyskanych z praw własności intelektualnej:  5%. W przypadku wyboru estońskiego CIT wszystkie dochody są opodatkowane ryczałtem (10% mały podatnik, 20% pozostali).

2. Przepływy w firmie

W trakcie analizy efektywności estońskiego CIT dla danego podmiotu koniecznie należy również zwrócić uwagę na przepływy w firmie. Może się bowiem okazać, że część czynności, z pozoru neutralna, są czynnościami uznawanymi przez ustawę o CIT za ukryte zyski lub wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą. Jako takie będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem.

Przykładowo opodatkowane będzie, jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą, 50% wydatków na samochody osobowe wykorzystywane do celów mieszanych przez niepowiązanych pracowników spółki.

W szczególności zwrócić należy uwagę na rozliczenia z podmiotami powiązanymi, np. innymi spółkami właścicieli. Jeżeli dotyczą one istotnego wolumenu przychodów istotne jest skalkulowanie ryzyka związanego z tymi transakcjami pod kątem opodatkowania ich ryczałtem od dochodów spółek.

W przypadku występowania takich transakcji konieczna może okazać się kalkulacja potencjalnego podatku, tak aby porównać korzyści z ewentualnymi obciążeniami.

3. Plany biznesowe

Inną kategorią czynności, które należy mieć na względzie są plany biznesowe spółki i jej właścicieli.

Może się bowiem okazać, iż ze względu na zaplanowaną w niedługim czasie zmianę struktury, czy przedmiotu działalności i związanego z tym źródła przychodów, nie jest opłacalna zmiana całego systemu rozliczania podatkowego.

Podsumowanie

Estoński CIT to rozwiązanie atrakcyjne, ale jak zostało już wiele razy podkreślane – nie dla wszystkich. Warto zatem dokonać pogłębionej analizy sytuacji spółki, jej planów oraz faktycznie prowadzonej działalności, aby z całym przekonaniem móc zadeklarować zmianę sposobu opodatkowania.

Podejmuj przemyślane decyzje!
🦉

===========================

Wpis ma charakter informacyjny lub edukacyjny i nie jest usługą doradztwa prawnego lub podatkowego. Podjęcie decyzji mających skutki podatkowe lub prawne powinno być poprzedzone analizą i rekomendacjami profesjonalistów na podstawie przedstawionych informacji i dokumentów w indywidualnej sprawie danego podmiotu. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające z oparcia się na informacjach przedstawionych na niniejszej stronie.
Inne wpisy, które mogą Cię zainteresować
Polityka prywatności i cookies
Zapoznaj się
wróć na górę