O POSZUKIWANIU DOBRYCH ROZWIĄZAŃ DLA FIRM

Polska Spółka Holdingowa, czyli kiedy nie trzeba płacić podatku od sprzedaży udziałów lub dywidendy

2023-08-14

Aby zachęcić inwestorów do inwestowania poprzez polskie podmioty (oraz zapobiec ucieczce kapitału do innych krajów) wprowadzono do polskiego systemu podatkowego specjalne zasady opodatkowania tzw. spółek holdingowych. Główną zachętą ma być brak opodatkowania sprzedaży udziałów czy akcji posiadanych przez te spółki holdingowe. Co zrobić, aby skorzystać z przewidzianych zwolnień i na co uważać – odpowiedzi w artykule.

Najważniejsze informacje:

Podstawowe korzyści

Zacznijmy od najważniejszego, czyli od tego jakie korzyści daje prowadzenie działalności holdingowej poprzez polską spółkę. Korzyści są dwie:

1. Brak podatku (0%) od dywidend otrzymanych od spółki zależnej

2. Brak podatku (0%) od przychodów ze sprzedaży udziałów/akcji spółki zależnej (przy spełnieniu stosownych warunków)!

Sprawdźmy zatem dla kogo jest to rozwiązanie, jakich spółek dotyczy i czy, jak to często bywa, są jakieś haczyki.

Spółka holdingowa

Aby stać się spółką holdingową nie trzeba tego zgłaszać do urzędu lub dokonywać zmian w umowie spółki. Konieczne jest jednak spełnienie kilku wymagań:

- spółką holdingową może być tylko spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna albo spółka akcyjna będącą podatnikiem posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

- spółka holdingowa musi posiadać na własność przynajmniej 10% udziałów/akcji w spółce zależnej

- spółka holdingowa nie może być spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową

- spółka holdingowa nie może korzystać ze zwolnień podatkowych w zakresie działania na terenie SSE lub zwolnień w zakresie działania na podstawie decyzji o wsparciu inwestycji

- spółka holdingowa musi prowadzić rzeczywistą działalność gospodarczą

- udziałowcem / akcjonariuszem spółki holdingowej nie może być (pośrednio czy bezpośrednio) podmiot z kraju stosującego szkodliwą konkurencję podatkową, niechętnego współpracy do celów podatkowych czy kraju, z którym w uproszczeniu nie była ratyfikowana umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Lista tych krajów jest szczegółowo wykazana w odpowiednich aktach prawnych (przykładowo: Rosja, Bahamy, Fidżi, Kostaryka, Saint Lucia, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Bahrajn).

Spółka zależna

Co istotne, korzyści (dywidendowe czy ze sprzedaży udziałów/akcji) wskazane powyżej nie dotyczą wszystkich spółek, które może posiadać spółka holdingowa. Musi być to tzw. spółka zależna.

Spółką zależną może być:

- spółka, która nie posiada tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze

- podobnie jak spółka holdingowa, nie może tworzyć podatkowej grupy kapitałowej.

Dodatkowo ustawa charakteryzuje jeszcze zagraniczną spółkę zależną. Musi ona:

- mieć osobowość prawną

- podlegać w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, i nie może korzystać ze zwolnienia z tego opodatkowania;

- nie może mieć siedziby w państwie stosującym szkodliwą konkurencję podatkową – tak jak wymieniono powyżej dla spółki holdingowej.

Zwolnienie dotyczące dywidend

Aby móc zastosować opisane wyżej zwolnienie z opodatkowania przychodów pochodzących z dywidend, konieczne jest „bycie” spółką holdingową i spółką zależną nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat (przed dniem poprzedzającym uzyskanie przychodów z dywidend). Innymi słowy, konieczne jest spełnianie wyżej wskazanych warunków do uznania za spółkę holdingową czy zależną (lub zagraniczną spółkę zależną)

Zwolnienie nie ma zastosowania do dywidend od zagranicznej spółki zależnej gdy spółka ta spełnia określone warunki do uznania jej za zagraniczną jednostkę kontrolowaną (tzw. CFC, Controlled Foreign Company, które to zagadnienie regulowane jest przez odrębne przepisy podatkowe), chyba że w całości opodatkowuje swoje dochody w kraju należącym do UE lub EOG i prowadzi w tym kraju istotną rzeczywistą działalność gospodarczą.

Dodatkowo, zwolnienie nie ma również zastosowania do dywidend od zagranicznej spółki zależnej w części, w jakiej wypłacana dywidenda w jakiejkolwiek formie podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, odliczeniu od dochodu, podstawy opodatkowania lub od podatku przez zagraniczną spółkę zależną. Jest to ograniczenie jak najbardziej zasadne, gdyż pozwalałoby podwójnie korzystać z tej samej operacji.

Podatnicy korzystający ze zwolnienia są obowiązani wykazać w zeznaniu CIT-8 dane o wysokości dochodów (przychodów) objętych tym zwolnieniem.

Zwolnienie z odpłatnego zbycia udziałów/akcji

Tak jak powyżej, w pierwszej kolejności należy ustalić, że dane spółki były spółką holdingową i spółką zależną nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat (przed dniem poprzedzającym uzyskanie przychodów ze zbycia akcji/udziałów).

Zwolnienie nie ma zastosowania zbywania spółek nieruchomościowych. Zbycie udziałów/akcji spółki zależnej, w której co najmniej 50% wartości aktywów tych spółek (bezpośrednio lub pośrednio), stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości, nie korzysta ze zwolnienia.

Dodatkowym warunkiem jest, aby przed datą zbycia (a dokładnie przynajmniej 5 dni przed dniem zbycia), poinformować Naczelnika Urzędu Skarbowego o zamiarze zbycia.

Oświadczenie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia powinno obejmować:

- imiona i nazwiska lub nazwy, adresy oraz NIP stron umowy;

- nazwę, adres oraz NIP spółki zależnej, której udziały (akcje) będą zbywane;

- wskazanie udziału w kapitale spółki zależnej, który będzie przedmiotem odpłatnego zbycia;

- planowaną datę zawarcia umowy.

Warto wskazać, iż powyższe ogranicza w sposób pośredni kategorię podmiotów, które mogą być spółkami zależnymi. Zwolnienie dotyczy bowiem tylko zbycia udziałów i akcji – prawa i obowiązki w spółkach osobowych nie są objęte tym zwolnieniem.

Podatnicy korzystający ze zwolnienia są obowiązani wykazać w zeznaniu CIT-8 dane o wysokości dochodów (przychodów) objętych tym zwolnieniem.

Rozwiązanie na plus

Pozytywną częścią tego rozwiązania jest fakt, iż kwestia zwolnienia nie zależy od tego, aby dwa lata czy więcej przed transakcją lub otrzymaniem dywidendy informować US od fakcie bycia spółką holdingową. Warunki te się spełnia, albo nie.

Jeżeli zaś masz wątpliwości, czy planowana transakcja będzie wchodziło w zwolnienie, nie ma przeszkód, aby wystąpić z wnioskiem o interpretacje indywidualną – pozwoli to wyeliminować wszelkie wątpliwości.

Podejmuj przemyślane decyzje!
🦉

===========================

Wpis ma charakter informacyjny lub edukacyjny i nie jest usługą doradztwa prawnego lub podatkowego. Podjęcie decyzji mających skutki podatkowe lub prawne powinno być poprzedzone analizą i rekomendacjami profesjonalistów na podstawie przedstawionych informacji i dokumentów w indywidualnej sprawie danego podmiotu. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające z oparcia się na informacjach przedstawionych na niniejszej stronie.
Inne wpisy, które mogą Cię zainteresować
Inne podobne tematy
Polityka prywatności i cookies
Zapoznaj się
wróć na górę