O POSZUKIWANIU DOBRYCH ROZWIĄZAŃ DLA FIRM

Nowy Rok, nowe PKD

2025-01-03
#tagi:

Od 1 stycznia 2025 roku przedsiębiorcy w Polsce są zobowiązani do dostosowania swoich działalności do nowej Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2025). Warto sprawdzić, czy nie oznacza to konieczności dokonania zmian w umowie spółki czy w KRS/CEIDG. Przedsiębiorcy mają na to dwa lata, ale zapewne warto będzie to wprowadzić przy okazji dokonywania innych zmian, czy to w umowie spółki czy w samym rejestrze przedsiębiorców.

Najważniejsze informacje:

Polska Klasyfikacja Działalności 2025 – zmiany dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 roku przedsiębiorcy w Polsce są zobowiązani do dostosowania swoich działalności do nowej Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2025), która została przyjęta przez Radę Ministrów 18 grudnia 2024 r. Zmiany w klasyfikacji, opracowane przez Główny Urząd Statystyczny, wynikają z konieczności dostosowania systemu do unijnych regulacji oraz potrzeb rynkowych. Nowa wersja PKD wprowadza zarówno aktualizacje dla istniejących branż, jak i dodaje kody dla nowych, dynamicznie rozwijających się sektorów gospodarki.

Dlaczego zmienia się klasyfikacja?

Zmiany wprowadzone w PKD 2025 są wynikiem m.in. dostosowania klasyfikacji do nowych trendów gospodarczych, technologicznych i społecznych, które zyskują na znaczeniu w skali całej Unii Europejskiej. Nowe kody obejmują m.in. obszary takie jak gospodarka cyfrowa, cyrkulacyjna, czy bio-gospodarka. Zmiany te mają na celu lepsze odwzorowanie nowoczesnych sektorów gospodarki, które nie były uwzględnione w dotychczasowej klasyfikacji, obowiązującej od 2007 roku. Ponadto, wprowadzenie większej precyzji w opisie tradycyjnych branż umożliwi przedsiębiorcom dokładniejsze dopasowanie działalności do odpowiednich kodów PKD.

Co oznaczają zmiany dla przedsiębiorców?

Nowe przepisy weszły w życie już 1 stycznia 2025 roku i będą obowiązywały w rejestrach publicznych, takich jak Krajowy Rejestr Sądowy czy Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Przedsiębiorcy będą mieli 2 lata na dostosowanie swoich wpisów do nowej klasyfikacji.

Wobec powyższego warto przeanalizować, czy w Twojej firmie również należy zmienić PKD i pamiętać o tym, aby przy okazji innych wpisów lub zmian umowy spółek dokonać zmiany PKD.

Podejmuj przemyślane decyzje!
🦉

===========================

Wpis ma charakter informacyjny lub edukacyjny i nie jest usługą doradztwa prawnego lub podatkowego. Podjęcie decyzji mających skutki podatkowe lub prawne powinno być poprzedzone analizą i rekomendacjami profesjonalistów na podstawie przedstawionych informacji i dokumentów w indywidualnej sprawie danego podmiotu. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające z oparcia się na informacjach przedstawionych na niniejszej stronie.
Inne wpisy, które mogą Cię zainteresować
Polityka prywatności i cookies
Zapoznaj się
wróć na górę